Sokat látod, s hallod, de valójában nem tudod, mi az a Kinesio tape, hogyan hat, és miért érdemes szakemberhez fordulni a YouTube helyett? Olvass tovább, Lekrinszki Lilla, kinesio tape terapeuta cikkéből megtudhatod!
"Mi ez a tapasz? Honnan jön?
Kinesio-Taping módszer alapötletét a japán Dr. Kenzo Kase dolgozta ki a hetvenes években. Kórházi tapasztalataiból felismerte, hogy sok fájdalom az izmokat és az ízületeket körülvevő szövetek működési zavaraiból, és ezen zavarok összjátékából ered. E felismerés tudatában fejlesztette ki Kenzo Kase az elasztikus tape módszer alapelveit, hogy a test öngyógyító mechanizmusát támogassa a zavart területeken.
Oké! Ez tök jól hangzik, de ennyi erővel celluxot is ragaszthatok magamra?!
Azért ennyire nem egyszerű.
A szalagok ELASZTIKUS (minden irányba nyújtható!) tulajdonságai lehetővé teszik az izomműködés normalizálását, az ödémák egyidejű csökkentését, az inak és a szalagok támogatását, továbbá fájdalomcsillapító hatásúak. Miközben a különleges tulajdonságú tapadó akrilréteg csak a legritkább esetben okoz bőrirritációt.
A felhasznált anyagok és a gyártási eljárás révén a kinesio tape vízálló és légáteresztő, így biztosítja a hosszantartó és kényelmes viselését. Ezzel egyidejűleg megőrzi a használó mozgásszabadságát sportolás, zuhanyzás, úszás közben, nem korlátozza vagy akadályozza a beteget munka vagy más, a mindennapi élethez tartozó tevékenység gyakorlása során.
Rendben, ezt már értem, ez egy speckó anyag, és nem egy sima Leukoplast. De továbbra sem értem a funkcióját.
Ha egy-egy ízületben gyulladás keletkezik, akkor ott felgyülemlik a szövetközti folyadék, védve ezzel az ízületet a mozgástól. Az elasztikus szalag, a felhelyezés területen megemeli a bőrt, növeli a teret, és ezáltal csökkenti a nyomást és a nyirokkeringés javulását eredményezi, így a felgyülemlett szövetközti folyadék a nyirokrendszerbe könnyebben áramlik. Emellett a bőr a megemelés és a testmozgás kombinációjának következtében megnyúlik, ami szintén fokozza a nyirokképződést és a nyiroktranszportot.
A „taping” alapvető felhasználási területe:
- ízületi és/vagy izom fájdalom
- izomrándulás, izomszakadás
- ficam
- anyagcsereproblémák, ödéma, gyulladás miatti duzzanat
- menstruációs görcs
- izomcsomók, myalgiás fájdalmak
- gyenge izmok
- kötött izmok
- laza ízületi szalagok
- csökkent (beszűkült) mozgásterjedelem, vagy fájdalmas mozgás
...és meddig marad fent? Naponta cserélni kell?
Elég 5-6 naponta cserélni. A vízállósága révén fürdeni is lehet vele. Csak a törölközővel kell óvatosabban bánni, hogy na akadjon bele.
Ragasztáskor érdemes figyelembe venni a páciens bőrtípusát. Zsíros, izzadós bőr esetén elképzelhető, hogy előbb lerúgja magát, és elkezd felpöndörödni a tape vége, de már lehet kapni olyan tapeket és spray-ket, melyek ezeket a bőr tulajdonságokat is figyelembe veszik, és lehetővé teszik hosszabb távú viselését.
A színek mit jelentenek? Más-más hatóanyag van bennük?
A kinesio tape-ben nincs hatóanyag, nincs átitatva semmivel. A rugalmasságának és a fentebb felsorolt tulajdonságainak köszönhetően fejti ki hatását. A szalagok sem minőségükben, sem tulajdonságaikban nem különböznek egymástól, a színeket mint pozitív hatást, pluszként alkalmazhatjuk. Természetesen elsősorban a helyes felhelyezési technika a fontos.
Érdemes tehát a tape felragasztását szakembertől elsajátítani, aki ismeri az anatómiát és érti, látja az emberi szervezet összefüggő működését. Nem megfelelő felragasztás bőrtüneteket, nem kívánt reakciókat/elváltozásokat, további fájdalmakat okozhat. Legjobb esetben nem érzünk semmi pozitív változást, amivel viszont leírjuk magunkban a Tape-et, mint gyógyászati eszközt. Holott, ha hozzáértő terapeuta kezeli a pácienst és ragasztja fel a megfelelő tapet, a megfelelő helyre és megfelelő technikával, valamint kiegészítő erősítő, és/vagy nyújtó gyakorlatokat is ad a vendégnek, akkor valóban gyógyulás érhető el."
Fordulj hozzánk bizalommal, Lillához a Stúdiónk elérhetőségein keresztül tudsz bejelentkezni, ha Te is maximálisan vissza akarod nyerni a teljesítőképességed!