Sokan kérdeztétek már, hogyan lehet hatékonyan edzeni a hát izmait. Nagyon örülünk, hogy ennyien vagytok, akik elköteleződtetek a tudatos edzés és erőfejlesztés mellett, mert így nem csak a hatékonyságot növelhetitek, de a sérülések megelőzéséért is nagyon sokat tehettek. Ezért ajánljuk most Nektek egy írásunkat a hát edzéséről, ami a Képmás Magazinban jelent meg.
Testünk erejének általános fejlesztése nemcsak a sportban fontos, de a mindennapi aktivitásaink során is elengedhetetlen. Általános erőfejlesztéssel nagyobb erőkifejtésekre és hatékonyabb edzésmunkára leszünk képesek, javíthatjuk a teljesítményünket, és kivédhetjük a sérüléseket.
Ebben a hát izmainak a megerősítése pedig kulcsfontosságú, és gyakorlatilag mindenfajta mozgás és sportág alapfeltétele. Erős hátizmokkal bizonyítottan csökkenthetők és megszüntethetőek a hát- és derékproblémák is. A hát edzése manapság minden más izomcsoporténál fontosabb, hiszen a rengeteg ülőmunka és a technikai kütyük állandó nyomkodása egy természetellenes testtartást és fokozott inaktivitást generál, amelyet csak fokozott edzéssel tudunk kompenzálni.
A hátizmok anatómiája röviden
A hátizmokat felületes és mélyizmok alkotják. A hátizmok a feszítő izmok csoportjába tartoznak, méghozzá a törzset feszítő izmokról van szó.
A mélyhátizom valójában nem egy, hanem több izom láncolatából áll, melyek végig a gerinc mentén helyezkednek el. E mélyizmok csoportja felel a hasizmokkal együtt a gerincstabilizációért és a törzs globális erejéért. A mélyizmok közé tartozik még a négyszögű ágyékizom is, mely a nagy farizommal együtt – miként a neve is mutatja – kifejezetten az ágyéki gerincszakasz stabilizációjában fontos.
A felületes izmok között is találunk gerincfeszítőket, ezek a mélyizmok fölött helyezkednek el. A felületes izmok közül a teljesség igénye nélkül most a széles hátizom, a csuklyásizom, a nagy és kis rombuszizom, illetve a lapockát emelő, süllyesztő és hátrahúzó izmok erősítésével foglalkozunk.
Miért van rá szükség?
A hátizmok állapota az egész gerinc állapotáért felel. A gerinc kettős S görbülete úgy néz ki, hogy van egy nyaki hajlat, egy háti görbület, egy ágyéki hajlat és egy keresztcsonti görbület. A hajlatok területein az izmok rövidülésre, merevségre hajlamosak, a háti görbületnél pedig a megnyúlásra, elernyedésre. Ezért nagyon fontos a helyes testtartás. A testtartás javítása több dologban gyökerezik:
- Egyrészt az izmok erősítésében és nyújtásában. A háti szakasz elernyedésre hajlamos izmait meg kell erősíteni, az ágyéki és nyaki szakasz izmait az erősítés mellett kifejezetten nyújtani, lazítani kell.
- Másrészt a propriocepció és a testtudat fejlesztésében, vagyis abban, hogy megtanuljuk tudatosan kontrollálni a testtartásunkat, és odafigyelünk a neutrális gerinchelyzet fenntartására.
- E fenti kettő kéz a kézben jár, és egyik fejlesztése segíti a másikat. Jobb propriocepcióval hatékonyabban tudunk edzeni, erősebb izmokkal pedig könnyebb a helyes testtartás folyamatos fenntartása.
Erős hátizomzattal az egész test teljesítőképességét és erejét növelni tudjuk. Dinamikus mozgások (pl. futás, erőedzés, tenisz) közben is stabilizálni tudunk, és a test középpontjából sokkal erőteljesebb mozgásokat tudunk megindítani és fenntartani.
NE csak a show!
Hát persze, hogy mindenki kockás, lapos hasat szeretne, különben is csak azt látja a tükörben. Ez egy rossz szoftver, cseréljük le! Az indoklás egyfelől a fentiekben olvasható: hatalmas hibát követ el, aki csak a test elülső izmaira fókuszál. Túlerőben lévő has- és mellizmok a kifózisos, azaz púpos, görnyedt testtartás, s későbbi gerincfájdalmak letéteményesei. Másfelől az esztétikus külső sem csupán kockás hasból áll. A széles hátizom, a lapockakörnyéki izmok és a delta megerősítése optikailag karcsúbbá teszi a derekat, a csípőt. Bármelyik érv legyen is, mely motivál, a hátizmok edzését vedd előtérbe!
Összegyűjtöttünk pár gyakorlatot ehhez, melyekkel hatékonyan erősítheted a háti izomláncot!
- Plank – vagyis statikus alkartámasz tartás
Komplex törzserősítő gyakorlat, a hasat és az egész hátat is edzi. Ahhoz, hogy hatékony legyen, ki kell javítani a technikát. Nüánszokon múlik, hogy jól csináljuk-e. Funkcionális trénerek személyes tanácsokkal tudnak ellátni a helyes kivitelezésről és kijavítják hibáidat. Most azt mondod, plankelni bárki tud? Én azt mondom, tud, de nem mindegy hogyan. Tudtad például, hogy le kell zárnod a lapockákat, meg kell feszítened a hátad egy időben a hasaddal és a fenekeddel? És egy síkban kell tartanod a vállad, a csípőd és a bokád? És hátra kell billentened a medencédet?
Nem is olyan egyszerű ez… úgy kell elképzelned, mintha nekidőlnél egy falnak, és az egész hátad nekisimítanád a tarkódtól a keresztcsontig, miközben a köldöködet a fal irányába, a vállaidat és a lapockádat pedig hátra és lefelé húzod.
- Döntött törzsű könyökhúzás hátra
Egyaránt erősíti a mélyhátizmot, a széles hátizmot és a delta hátsó részét. Itt is fontos az ágyéki szakasz neutrális helyzetének fenntartása.
- Törzsfeszítés hasonfekvésben vagy fitball labdán
A gyakorlat progresszió szerint: karemelés magastartásba váltva törzsemelés nélkül – karemelés magastartásba váltva törzsemeléssel – páros karemelés magastartásba váltva törzsemeléssel. A karemelést összeköthetjük lábemeléssel is, ekkor a farizom aktivációja is fokozottabb.
Labdás változat: féltalpon támaszkodunk a talajon, ágyéki szakaszt megtámasztja a labda, mellkasemelés. A kezünket különböző helyzetekben tarthatjuk - progresszió szerint:
(1) mellkas előtt összefűzve
(2) homlok alatt
(3) tarkón
(4) oldalt derékszögben
(5) magastartásban fej fölött.
- Húzódzkodás
Fontos, hogy csak megfelelő edzettséggel vágjunk bele, mert ez egy nehéz gyakorlat, és helyes technika és erő híján könnyen megsérülhet a vállunk. Kezdjünk excentrikus edzéssel gyakorolni, ami azt jelenti, hogy ugorjunk fel úgy, hogy állunk magasságában legyen a rúd, és lassan, minél lassabban engedjük vissza magunkat a kiinduló helyzetbe. Aztán térjünk át a band-del gyakorlásra, kis ismétlésszámmal és sok pihenővel. Ezután egy sporttárs vagy az edzőnk foghatja a keresztbe tett lábfejünket, először több, majd később kevesebb segítséget adva. Csak ezután jutottunk el oda, hogy egyedül húzódzkodjunk. Haladjunk kis lépésekkel, biztonságosan!
- Pilates gyakorlatok
Valójában a teljes Pilates módszer a törzserőt fokozó stabilizáló mélyizmok megerősítéséről szól. Keressünk fel képzett Pilates oktatót, aki megtanítja nekünk a helyes technikát, a precíz kontrollált végrehajtást, és számos gyakorlatot, melyekkel változatosan erősíthetjük a törzsünket és az egész testünket.
- McKenzie torna
Már kialakult hátproblémák és gerincfájdalom esetén javasolt, rehabilitációs és későbbi prevenciós célzattal. Szakképzett gyógytornásztól tanulhatjuk meg ezt az igen hatékony módszert.
Ha konkrét segítségre vágysz, keress minket: LOOK YOUR BEST PERSONAL TRAINING CONCEPT